Usuwanie sopli i nawisów śnieżnych to obowiązek Zarządcy Budynku!

W sezonie zimowym często możemy zobaczyć nawet w środku miasta, wiszące nad głowami potężne sople lodowe lub śnieżne nawisy tworzące się na krawędziach dachów. W telewizji co jakiś czas słychać doniesienia o poszkodowanych osobach, trafionych fragmentem lodu lub śniegową czapą spadającą z góry na chodnik. Zdarzenia te przybierają bardzo dramatyczny obraz czasem kończąc się nawet śmiercią przypadkowej osoby.

zbijanie sopli w warszawie

Zajmujemy się neutralizacją zagrożeń takich jak nawisy lodowe i śniegowe tworzące się na krawędziach dachów i fragmentach elewacji

Obowiązek odśnieżania połaci dachowych i usuwania tego typu zagrożeń – jak sople, spoczywa na zarządcach obiektów, Ci często jednak odkładają konieczne czynności porządkowe na później licząc że sytuacja rozwiąże się sama, zaś niskie kary nakładane przez straż miejską nie skłaniają do refleksji.  W przypadku „zdarzenia” jest zazwyczaj za późno i trzeba pogodzić się z bardzo poważnymi konsekwencjami zaniedbań.

Zbijaniem sopli i nawisów lodowych powstających na elewacjach budynków, zajmują się zazwyczaj firmy alpinistyczne – czyli takie które świadczą usługi wysokościowe wykonywane w technikach dostępu linowego. Alpinista bardzo szybko jest w stanie dotrzeć, opuszczając się na linach w dane miejsce na elewacji czy krawędzi dachu, i bezpiecznie usunąć zagrożenie w chwili gdy nie stanowi dla nikogo zagrożenia.

Największe tego typu zdarzenie które mieliśmy okazję oglądać i zabezpieczać już po Fakcie, miało miejsce w Warszawie przy Politechnice Warszawskiej. Z wysokiej przedwojennej kamienicy o silnie pochylonym dachu spadzistym, nastąpiło oberwanie zalegającego śniegu z warstwą lodu na odcinku blisko 40m. Z wysokości ok 25m runęło na znajdujący się poniżej chodnik i zaparkowane samochody kilka ton zamarzniętej wody i śniegu. Trzy samochody uległy zupełnemu zniszczeniu – ich dachy skleiły się z podłogą, w kilku innych uległy uszkodzeniu szyby na szczęście nie było poszkodowanych choć na przeciwko znajduje się teatr a były to godziny gdzie porusza się tam dużo przechodniów.

Budynek jako pustostan nie posiadał ubezpieczenia, nie wiemy jak potoczyła się sytuacja ale zakładam że poszkodowani nie odzyskali pieniędzy za powstałe straty jak i my za prace zabezpieczające ta tym że obiekcie. Aż strach pomyśleć co by się stało gdyby ktoś w tym zdarzeniu ucierpiał.

Reklamy

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Google+

Komentujesz korzystając z konta Google+. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

Połączenie z %s